Pożyteczne nawyki cz. 1 - Codzienne spisywanie wydatków

Pożyteczne nawyki cz. 1 - Codzienne spisywanie wydatków - Andrzej Bernardyn
Data: 11 grudnia 2014
Autor: Andrzej Bernardyn

Dziś rozpoczynamy serię "Pożyteczne nawyki". Na pierwszy ogień polecamy nawyk z kategorii Finanse:  codzienne zapisywanie wydatków

a) jaką ten nawyk daje korzyść?

kontrolę nad naszymi finansami. Dzięki niemu wiemy, ile wydajemy i na co. W efekcie łatwo możemy przeciwdziałać impulsywnym zakupom i lepiej zaplanować swój budżet.

b) co będzie dobrym wyzwalaczem tego nawyku?

Najlepiej jest rozpatrzyć ten nawyk w dwóch kategoriach zakupowych:

- w przypadku zakupów internetowych (z wykorzystaniem komputera) jako aktywator nawyku świetnie sprawdza się sam proces zakupu - kliknięcie przycisku "wyślij przelew" lub wpisanie kodu sms

- w przypadku zakupów tradycyjnych ("na mieście"), dobrym wyzwalaczem jest moment powrotu do domu (ściągnięcie butów, zawieszenie płaszcza na wieszaku). Przy okazji ściągania z siebie ubrań, warto wyjąć portfel i wyciągnąć z niego wszystkie paragony.

c) jaka dokładnie jest reakcja w tym nawyku?

zapisanie wydatków w stałym miejscu. Może to być plik w Excelu, na Google Docs lub w zeszycie. Elektroniczne rozwiązania mają tę przewagę, że łatwo je kopiować, modyfikować i zliczać w kategorie,np. jedzenie albo rozrywka.

d) co będzie dobrą nagrodą w tym nawyku?

zrobienie depozytu w budżecie na przyjemności - wrzucenie 10 gr, 20 gr czy 50 gr do słoika, w którym trzymasz pieniądze do wydania tylko na rozrywkę czy dobre jedzenie.

W ten sposób można upiec 2 pieczenie na jednym ogniu - pozbywamy się drobniaków, a przy okazji cieszymy się przyjemnym dźwiękiem wpadających monet oraz widokiem napełniającego się naczynia z pieniędzmi.

Co sądzicie o tym nawyku?
Macie inne pomysły na wyzwalacz lub nagrodę?
Te podane powyżej, są oczywiście przykładowe.

Subscribe Header New Color
Cześć Podróżniku!

Jeśli spodobał Ci się artykuł i masz ochotę na więcej, zapraszam do zapisania się na Nawykowy Newsletter!

Nasz posłaniec 2 razy w miesiącu przyniesie dobre wieści o nowych wpisach na blogu, z propozycjami rozwoju konkretnych nawyków i przepisami na skuteczną zmianę. Dużo wartościowej wiedzy i sporadyczne newsy marketingowe.

Dołącz do wspólnej wyprawy po dobre nawyki :-) i zapisz się już teraz!
Podziel się:
Autor:
Andrzej Bernardyn
Trener biznesu z 14-letnim doświadczeniem. Polski ekspert od rozwijania nawyków. Autor edukacyjnej gry planszowej Kraina Nawyków. Główny organizator Trenferencji - największej w Polsce konferencji dla trenerów.
Andrzej Bernardyn - Kraina Nawykow OPT
Zacznij wprowadzać trwałe zmiany w życiu swoim i swoich bliskich Kup grę
+
shopping-cartfacebook-squarelinkedin-squareyoutube-square