Pożyteczne nawyki cz. 1 - Codzienne spisywanie wydatków

Pożyteczne nawyki cz. 1 - Codzienne spisywanie wydatków - Andrzej Bernardyn
Data: 11 grudnia 2014
Autor: Andrzej Bernardyn

Dziś rozpoczynamy serię "Pożyteczne nawyki". Na pierwszy ogień polecamy nawyk z kategorii Finanse:  codzienne zapisywanie wydatków

a) jaką ten nawyk daje korzyść?

kontrolę nad naszymi finansami. Dzięki niemu wiemy, ile wydajemy i na co. W efekcie łatwo możemy przeciwdziałać impulsywnym zakupom i lepiej zaplanować swój budżet.

b) co będzie dobrym wyzwalaczem tego nawyku?

Najlepiej jest rozpatrzyć ten nawyk w dwóch kategoriach zakupowych:

- w przypadku zakupów internetowych (z wykorzystaniem komputera) jako aktywator nawyku świetnie sprawdza się sam proces zakupu - kliknięcie przycisku "wyślij przelew" lub wpisanie kodu sms

- w przypadku zakupów tradycyjnych ("na mieście"), dobrym wyzwalaczem jest moment powrotu do domu (ściągnięcie butów, zawieszenie płaszcza na wieszaku). Przy okazji ściągania z siebie ubrań, warto wyjąć portfel i wyciągnąć z niego wszystkie paragony.

c) jaka dokładnie jest reakcja w tym nawyku?

zapisanie wydatków w stałym miejscu. Może to być plik w Excelu, na Google Docs lub w zeszycie. Elektroniczne rozwiązania mają tę przewagę, że łatwo je kopiować, modyfikować i zliczać w kategorie,np. jedzenie albo rozrywka.

d) co będzie dobrą nagrodą w tym nawyku?

zrobienie depozytu w budżecie na przyjemności - wrzucenie 10 gr, 20 gr czy 50 gr do słoika, w którym trzymasz pieniądze do wydania tylko na rozrywkę czy dobre jedzenie.

W ten sposób można upiec 2 pieczenie na jednym ogniu - pozbywamy się drobniaków, a przy okazji cieszymy się przyjemnym dźwiękiem wpadających monet oraz widokiem napełniającego się naczynia z pieniędzmi.

Co sądzicie o tym nawyku?
Macie inne pomysły na wyzwalacz lub nagrodę?
Te podane powyżej, są oczywiście przykładowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

shopping-cartfacebook-squarelinkedin-squareScroll Up