Nawyk Przygotowywania Zdrowych Posiłków

Nawyk Przygotowywania Zdrowych Posiłków - Andrzej Bernardyn
Data: 10 lutego 2020
Autor: Andrzej Bernardyn

Od czego przede wszystkim zależy Twoje zdrowie, waga i samopoczucie? Od tego co i jak jesz. Zobacz jak nawyk przygotowywania zdrowych pomoże Ci poprawić jakość Twojego życia.


a) jaką ten nawyk daje korzyść?

Z tego raportu (17-letnie BADANIE przeprowadzone w 195 krajach) jasno wynika, że obecnie największym wrogiem dla Twojego zdrowia jest zła dieta.

Nieprawidłowe odżywianie przyczynia się do powstania chorób i przedwczesnej śmierci w większym stopniu niż jakikolwiek inny czynnik - łącznie z paleniem papierosów. Właściwa dieta pomoże Ci więc... przeżyć : - )
Ale nie tylko! Dobra dieta bezpośrednio wpłynie też na: Twoje lepsze samopoczucie, więcej energii każdego dnia, zdrowsze i silniejsze ciało.

Przygotowanie posiłku w domu - zamiast jedzenia na mieście czy zamawiania posiłku z restauracji, pozwoli Ci też oszczędzić pieniądze.

b) co będzie dobrym wyzwalaczem tego nawyku?

Gdy już pod Twoim nosem pojawi się zdrowy, apetyczny posiłek - zjedzenie go, nie stanowi większego problemu. Prawdziwym wyzwaniem jest więc przygotowanie posiłku, co wymaga posiadania odpowiednich składników, pomysłu na potrawę i czasu na jego przygotowanie.

Dla uproszczenia przyjmijmy jednak, że w Twojej lodówce są wszystkie potrzebne składniki. Wiesz też, co i jak możesz przygotować.

Co w takim razie dobrze sprawdzi się jako wyzwalacz przygotowywania zdrowego posiłku? Mam dla Ciebie 2 propozycje:

  1. PO TYM JAK zacznę przygotowywać kolację (śniadanie), OD RAZU zrobię większą porcję (np. sałatki), którą spakuje sobie do pojemnika na lunch na jutro (dzisiaj).
  2. PO TYM JAK wrócę z zakupów i włożę część z produktów na swoje miejsce, OD RAZU przygotuję zdrowy posiłek.

c) jaka dokładnie jest reakcja w tym nawyku?

PO TYM JAK wystąpi wyzwalacz, OD RAZU zaczynasz przygotowywać zdrowy posiłek - na ten sam dzień lub kolejny.

Może to być sałatka, sos do spaghetti, potrawa z ryżem, tuńczykiem i fasolką. Coś co z jednej strony lubisz jeść, z drugiej jest zdrowe (składa się z nisko przetworzonych produktów z "krótkim składem", czyli bez wzmacniaczy smaku, konserwantów itd.) i z trzeciej łatwo jest to przechować w plastikowym pojemniku czy słoiku.

d) co będzie dobrą nagrodą w tym nawyku?

najprostszą nagrodą będzie zjedzenie małej części przygotowanego posiłku - cieszenie się jego smakiem.

Jeśli jednak Twoja silna wola jest raczej słaba i trudno Ci będzie poprzestać na "małej części" potrawy, możesz też ograniczyć się do powąchania pięknego zapachu Twojego posiłku lub do wyobrażenia sobie, jak smaczny i wartościowy posiłek będziesz dzisiaj (jutro) jeść, zamiast "zapychacza", którym się zazwyczaj raczysz, bo nie masz kiedy przygotować coś lepszego.

e) jak stopniować trudność?

Jak zawsze, polecam by zacząć rozwijać nawyk od jak najprostszej wersji danego zachowania. Zamiast od pierwszych dni przygotowywać sobie wykwintny posiłek, dajmy na to ryżotto z gotowanymi na parze warzywami i chudym mięsem - możesz się ograniczyć do wzięcia gotowca.

  1. Przez pierwsze 5 dni - pakuje na drugie śniadanie owoce (jabłka, banany, pomarańcze) i/lub orzechy (laskowe, włoskie)
  2. Po kolejnych 5 dniach - robię prostą sałatkę - korzystam z gotowe miksu sałat, kroję pomidory, czerwoną paprykę, dorzucam puszkę z mieszkanką fasolki, kukurydzy i marchewki.

Itd. najpierw robisz to co łatwe i zajmuje mało czasu. Gdy przygotowanie posiłków wejdzie Ci już w krew (zachowanie częściowo się zautomatyzuje), wtedy możesz pomyśleć o bardziej skomplikowanej (trudniejszej) wersji zachowania.

Od tego pisania o jedzeniu zrobiłem się głodny! Idę przygotować zdrowy posiłek : - )

Subscribe Header New Color
Cześć Podróżniku!

Jeśli spodobał Ci się artykuł i masz ochotę na więcej, zapraszam do zapisania się na Nawykowy Newsletter!

Nasz posłaniec 2 razy w miesiącu przyniesie dobre wieści o nowych wpisach na blogu, z propozycjami rozwoju konkretnych nawyków i przepisami na skuteczną zmianę. Dużo wartościowej wiedzy i sporadyczne newsy marketingowe.

Dołącz do wspólnej wyprawy po dobre nawyki :-) i zapisz się już teraz!
Podziel się:
Autor:
Andrzej Bernardyn
Trener biznesu z 14-letnim doświadczeniem. Polski ekspert od rozwijania nawyków. Autor edukacyjnej gry planszowej Kraina Nawyków. Główny organizator Trenferencji - największej w Polsce konferencji dla trenerów.
Andrzej Bernardyn - Kraina Nawykow OPT
Zacznij wprowadzać trwałe zmiany w życiu swoim i swoich bliskich Kup grę
+
shopping-cartfacebook-squarelinkedin-squareyoutube-square